OK

• počet obyvatel: 420
  • katastrální výměra: 787 ha
  • GPS souřadnice: 50.296410N, 15.675849E
  • nadmořská výška: 272 m n.m.
  • první písemná zmínka: rok 1404 (615 let)

Obec Mžany se nachází 14 km severozápadně od Hradce Králové a 1,5 km jihozápadně od obce Sadová. Obec dále spravuje místní části Dub a Stračovská Lhota.

Historie

Obec Mžany, poprvé připomínaná r. 1404, se nachází 14 km severozápadně od Hradce Králové a 1,5 km jihozápadně od obce Sadová, s níž je v mnohém historicky svázána. Název obce se lidově vykládá od mlh tvořících se v okolí řeky Bystřice. Dle další pověsti o vzniku názvu byla obec založena obchodníky z povodí řeky Mže. Jiná varianta uvádí souvislost se zemanským rodem pánu ze Mžan (Zbislav Sokol ze Mžan). Roku 1536 zdědil Mžany Mikuláš Dohalský z Dohalic. V r. 1638 Mžany koupil královský rada a soudce Vilém Jindřich Odkolek z Mětic (svého syna Maxmiliána vydědil za to, že uzavřel sňatek s dcerou poddaného sedláka ze Mžan).

K obci Mžany patří ještě osady Stračovská Lhota (první zmínka 1399) a Dub (r. 1543), ležící pod vrchem Bukvice (312 m). Všechny zmíněné obce leží v krajině, v níž vyvrcholil poslední velký ozbrojený konflikt na území naší vlasti - válka mezi Pruskem a Rakouskem. Dne 3. července 1866 v 8 hodin ráno, za hromového "hurá" pruských linií, vystoupil za posledním stavením Dubu pruský král Vilém I. z kočáru, v němž přijel od Jičína. Vsedl na koně, aby se spolu s generálem Moltkem, kancléřem Bismarckem, ministrem války Roonem a dalšími ujal řízení rozhodující bitvy. Svůj hlavní stan zřídili na nedaleké výšině Rozkoš (268 m). Od Dubského hájku mezi Dubem a Stračovskou Lhotou zazněly první dělostřelecké salvy a druhá největší bitva 19. stol. za účasti půl milionu vojáků začínala nabývat na síle. Památku tisíců padlých připomínají četné pomníky a pamětní desky, šest je jich ve zmíněných obcích, ve středu Mžan pak ještě velký pomník obětem obou světových válek.

Památky a zajímavosti

• Pomník padlým ve světových válkách
  • Tři pomníky z války roku 1866
  • Kaplička Panny Marie Lurdské se studánkou a dvojicí památných lip v polích asi půl kilometru jižně od vsi

• 30 Lis 2020

Vánoční výzdoba 2020

Aktivní členové Spolku se postarali během posledního listopadového víkendu o tradiční vánoční výzdobu před budovou Základní školy ve Mžanech. Kromě ozdobeného vánočního stromu postavili i tradiční betlém.

• 04 Led 2020

Výtěžek Tříkrálové sbírky

Během „Tříkrálové sbírky“ dne 4.1.2020 v obcích Mžany ,Dub a Stračovská Lhota bylo celkem vybráno 18.577 Kč. Všem, kteří přispěli a Tříkrálovou sbírku pomohli zrealizovat děkujeme!

• 23 Pro 2019

Nová učební pomůcka - model kostry - Dar od Zkrášlovacího spolku

Od Zkrášlovacího spolku Mžany obdrželi žáci základní školy ve Mžanech pod stromeček novou pomůcku do přírodovědy a prvouky – model kostry člověka v životní velikosti. Žáci si model se zaujetím sami sestavili a už se těší na projektový den zaměřený na “základy první pomoci a stavbu lidského těla”, který připraví odborníci z praxe – lektoři: Doc. MUDr. V. Koblížek a MUDr. D. Pražák – absolventi základní školy ve Mžanech.

• 22 Pro 2019

Tříkrálová sbírka ve Mžanech se uskutzeční 4. ledna 2020

Sbírka ve Mžanech se uskuteční 4. ledna 2020. Akci pro charitu v našich obcích zajišťují členové Zkrášlovacího spolku Mžany. Výtěžek pro Královéhradecko bude rozdělen pro hospicová péče, která umožňuje umírajícím trávit poslední chvíle v domácím prostředí, kamenný lůžkový hospic ve Stěžerách, odborné sociální poradenství prostřednictvím Poradny Domácí hospicové péče a Poradny pro lidi v tísni, provozně technické zázemí a vybavení pro sociální a zdravotní služby OCH HK, pečovatelská služba regionu Královéhradecko a Třebechovicko.

• 19 Pro 2019

Betlémské světlo v sobotu 21.12.2019 v 17 hod. ve Mžanech

V sobotu 21.12.2019 v 17 hod. bude dovezeno Betlémské světlo k „Božím mukám“ ve Mžanech před areálem ZAS Mžany. Občané si mohou Betlémské světlo na tomto místě  připálit. Betlémské světlo u „Božích muk“ bude trvale k dispozici do 24.12.2019.

• 26 Lis 2019

Rozsvěcení vánočního stromu v Mžanech 2019

Zkrášlovací spolek Mžany, Obec Mžany a Kulturní spolek Kaštánek vás zvou v neděli 1. prosince 2019v 17 hodin na Rozsvěcení vánočního stromu před Mateřskou školou ve Mžanech.

• 05 Lis 2019

Mžany pomáhají - DEN ZA OBNOVU LESA

Nenápadné, avšak vytrvalé změny klimatu, kúrovcová kalamita a stále velmi vysoká úroveň znečištění ovzduší. To vše jsou problémy, které bohužel chystáme svým potomkům. Přírodě však lze pomoci, zejména rozumné zalesňování dokáže mnohé napravit. Proto přišel na konci roku 2019 podnik Lesy ČR se zcela unikátní dobrovolnickou akcí nazvanou DEN ZA OBNOVU LESA. Během jediného dne 19.října od 10 do 16 hodin na čtrnácti, odborníky předem určených, místech naší země tisíce dobrovolníků sázeli malé stromky. Pod odborným dohledem lesníků šlo zejména o různé druhy listnatých sazenic, z menší části i suchu odolné jehličnany.

• 07 Říj 2019

Den za obnovu lesa

Zkrášlovací spolek Mžany se zúčastní v sobotu 19.10.2019 celorepublikové akce DEN ZA OBNOVU LESA. Sraz v 8:00 za OÚ Mžany. Akce je vhodná pro děti i dospělé. Pojedeme sázet do Rokytnice v Orlických horách - Panské Pole.

• 02 Říj 2019

Ukliďme svět, ukliďme Česko

V sobotu 21.9. se do slunečného rána probudila skupinka občanů Mžany a Stračovské Lhoty poněkud dříve. V 9 hodin se sešli k pozimímu pokračování úspěšné akce Ukliďdme Česko. Protože se v našich obcích tato aktivita ve své jarní variantě shledala s úspěchem již tři roky po sobě, rozhodli jsme se využít i této příležitosti k tomu se sejít a udělat něco pro svoji zemi.

archív